۱۳۹۴ يکشنبه ۳۰ فروردين
صفحه اصلی >مصطفی زمانی
مصطفی زمانی
محل تولد نجف آباد
تاريخ تولد 1313
تاريخ وفات 1369
استادان درسهای دوره سطح را در محضر آیات عظام و بزرگانی همچون؛ حسین نوری، ستوده، مصطفی اعتمادی، مشکینی، محقق داماد و پسندیده فرا گرفت. و مدت زیادی نیز از محضر علامه طباطبایی کسب فیض کرد. آنگاه درسهای خارج فقه و اصول را به مدت دو سال در محضر آیةاللّه العظمی بروجردی (ره)و بیش ازهشت سال در محضر حضرت آیةاللّه العظمی امام خمینی (ره)فرا گرفت و موفق به تقریر درس خارج فقه مکاسب حضرت امام شد.  
آثار مصطفی زمانی در طول سالها فعالیت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هفتاد اثر، تألیف و ترجمه از خود به یادگار گذاشت که برخی از آنها برای بیست و پنجمین بار به چاپ رسیده‏اند. آثار استاد را می‏توان بر شش بخش تقسیم کرد.
داستانهای اسلامی و معارف دین
-1قصه‏های قرآن. -2کانامه محمد -3 .(ص)مردان پاک از نظر امام صادق -4 .(ع)قهرمان توحید ابراهیم بت شکن. -5سلیمان و بلقیس. -6داستانهای مصور اسلامی، مرغ سلیمان، طوفان نوح، بابا آدم و ننه حواه، لقمان حکیم، اویس فضا نورد، شتر صالح، گلستان، آتش، قوچ بهشتی. -7فروع دین. -8پیشگوئی‏های علمی قرآن. -9روزه و ماه خوا( ترجمه) .
امام علی (ع)و نهج البلاغه
-10علی بن ابیطالب پیشوای مسلمین. -11نهج البلاغه از دیدگاه قرآن ( شرح نهج البلاغه) ؛ در چهار جلد. -12نهج البلاغه ترجمه با فهرست موضوعی. -13امام علی (ع)صدای عدالت انسانی - جلد پنجم. -14ترجمه دیوان امام علی(ع) -15 .امام کاظم .(ع)
جهان اسلام
-16بسوی اسلام یا آئین کلیسا. -17شیعه و مامداران خودسر. -18کودک نیل یا مرد انقلاب. -19حدود خسارت جهان و انحطاط مسلمین. -20نقش کلیسا در ممالک اسلامی. -21مذهب و رهبر ما. -22جنایات غربی در شرق. -23طمعکاران کینه ورز. -24اسلام و تمدن حدید. -25اسلام و خدمات اجتماعی. -26سرنوشت استعمار در ممالک اسلامی. -27اسلام از نظر یک مسیحی. -28نقشه‏های استعمار و نغمه‏های شوم. -29کنفرانس مذهبی لبنان ( ترجمه) . -30آینده اسلام.
مسائل نوجوانان و جوانان
-31نردبان ترقی ( ما رمز ترقی) . -32اعتیادهای خطرناک. -33دختر وظیفه شناس. -34مرگ سبز. -35چرا رفوزه شدم. -36دوستی‏های تلخ و شیرین. -37بلوغ و غریزه جنسی. -38طوفان جوانی. -39خودکشی. -40نماز نیروی مقاومت اسلامی. -41خط کور. -42هنر چیست و هنرمند کیست.
مسائل زناشویی و ازدواج
-43عروسی تولدی جدید. -44پیمان زناشوئی.
کتب علمی
-45تقریرات درس خارج مکاسب حضرت رضوان ا... . -46خودآموز کفایه الاصول با حاشیه‏های توضیحی. -47و آخرین اثر استاد که کتاب است با عنوان وسواس پیدایش رشد و درمان آن. این کتاب را استاد اول به زبان عربی نوشته است که بعدها به فارسی آن را ترجمه کرده است. این اثر تحقیق بر محور مدارک فقهی و روانشناسی اسلامی است که در طول هفت سال نوشته شده و مشتمل بر سه بخش است؛ منشاء وسواس، رشد وسواس و درمان وسواس.

 
معرفي ستاد زمانی پس از سالها تحصیل، خود را برای مبارزه‏ای علمی و عملی آماده ساخت و با سلاح قلم دست به فعالیت گسترده فرهنگی زد. وی با حداقل امکانات به احیاء ارزشهای دینی و اسلامی پرداخت.
استاد که در میان دوستانش به سختکوشی معروف بود، در متن جامعه‏ای که در معرض تهاجم فرهنگی قرار داشت، زندگی می‏کرد. تهاجمی که قصدش براندازی باورهای دینی و حریمهای انسانی بود.
استاد سید جمال الدین دین پرور درباره اوضاع فرهنگ و سیاسی این دوران می‏نویسد:
« ... آنها که در جریان و موقعیت فرهنگی سالهای 1340هستند، در آن سالهای تاریک و ظلمانی که نسل جوان پناهگاهی نداشت و در مورد مسایل جنسی، روانی و اجتماعی سخت درگیر محله‏ها و کتابهای گمراه کننده بود که صریحا این قشر را به سوی فحشا و فساد و در نتیجه بردگی استعمار می‏کشاندند... امثال زمانی‏ها دست به کار شدند و قلم به دست گرفتند و به دریا زدند و به راستی شب و روز کار کردند.
یکی از دوستان نزدیک استاد که سالها شاهد فعالیت وی بوده است، می‏گوید:
« مدادالعلماء افض من دماء الشهداء. به حق عالمان برتر از شهیدان‏اند که قلم به دست گیرند و خون شهیدان را در رگهای اندیشه‏ها جاری سازند و پیام آنان را به گوش هم
مصطفی در بیستم شعبان سال 1353قمری‏(1) ( 1313هجری شمسی) در خانواده علم و فضیلت و در شهرستان نجف آباد دیده به جهان گشود. وی 17بهار در کنار پدر و مادرش سپری کرد و دروس ابتدایی را نیز در همان سالها به پایان رساند.
ذوق سرشار مصطفی به تحصیل از آغاز نوجوانی مورد توجه والدین و اطرافیان قرار گرفت، تا آنجا که در سن هفده سالگی؛ در سال 1330بنا به توصیه پدر و تشویق آیةاللّه ابراهیم ریاضی و شهید سید مجتبی نواب صفوی‏ تحصیل علوم حوزوی را به تن کرد. او مقدمات را در مدت دو سال زیر نظر آیةاللّه ابراهیم ریاضی فرا گرفت و آنگاه برای تکمیل آموخته‏ها در سال 1332به حوزه علمیه قم هجرت کرد
انتشارات پیام اسلام و الزهرا (س)
استاد با شهید دکتر مفتح در جلسات مجمع اسلام‏شناسی آشنا شد و این معرفت بر غنای فکری و دامنه برنامه‏های فرهنگی‏اش افزود. در سال 1349هجری (9) با همفکری شهیدان گرانقدر؛ بهشتی، محمد مفتح و شیخ غلامحسین حقانی. بر اساس ضرورتهای سیاسی و فرهنگی انتشارات پیام اسلام را در قم تأسیس کرد و عمده فعالیتهای آن را پیرامون هدایت فرهنگی و سیاسی نسل جوان قرار داد.
همزمان با فعالیتهای پیام اسلام برای احقاق حقوق زن در اسلام و شناساندن مقام زنان در سال 1353ه.ش هیئت تحریریه انتشارات الزهراء را در قم بنیان نهاد که ثمره آن کتابهایی بود که توسط بانوان نوشته می‏شد و استاد بعد از بازنویسی به نام آن افراد به چاپ می‏رساند. این اقدام از دو بعد اهمیت داشت، نخست اینکه واقعیتها به قلم زنانی که صراط مستقیم را دریافته بودند، بیان می‏شد و دوم اینکه نگارنده‏ها تشویق می‏شدند و برای فعالیت و حضور پربارتر در محافل علمی و دینی آماده می‏گشتند.
تقویت کتابخانه‏ها و آموزش هنرمندان
استاد کتابهای موردنیاز هزار و پانصد کتابخانه سیّار در شهرستانهای مختلف را که عضو انتشارات پیام اسلام بودند، تهیه و ارسال می‏کرد. البته ارسال رایگان این کتابها معادل سیصد هزار تومان برای وی هزینه در پی داشت.
استاد برای تربیت افراد خوش استعداد و انتقال هنر نویسندگی به آنان از هیچ کوششی دریغ نمی‏کرد و برای این منظور شبهای چهارشنبه روش نویسندگی را تدریس می‏کرد. همچنین از راه مکاتبه افراد علاقمند به نویسندگی را راهنمایی می‏نمود.

 
آيه هدايت
﴿ إِنْ يَنْصُرْکُمُ اللَّهُ فَلَا غَالِبَ لَکُمْ وَإِنْ يَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِي يَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴾
اگر خداوند شما را يارى کند، هيچ کس بر شما پيروز نخواهد شد. و اگر دست از يارى شما بردارد، کيست که بعد از او، شما را يارى کند؟ و مؤمنان، تنها بر خداوند بايد توکل کنند. (آل عمران/160)
تلاوت روز
يادداشتهاي قرآني
نوشته هاي قرآني
  • تناسب آيات قرآن
  • نويسنده : علي قانعي اردكان
جستجو در سايت
عضويت در خبرنامه
با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، رويدادها و امكانات جديد سايت تلاوت، با خبر شويد!